Kao što to obično radimo svakih šest mjeseci, u nastavku donosimo kraći pregled kapitalnih projekata…
U okviru provedbe ECOMAP projekta izvršene brojne aktivnosti
Općina Podstrana, kao vodeći partner i koordinator oko 2,8 milijuna eura vrijednog projekta „ECOMAP“ sufinanciranog sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru prekogranične suradnje Interreg Italija-Hrvatska, uspješno privodi kraju provedbu projekta.
Protekle tri godine, kroz projekt su se realizirale brojne aktivnosti na lokacijama Podstrane, Splita, Ancone, Bibione, Ferrare i pozitivan je primjer suradnje različitih organizacija, javnih i privatnih, s obje strane Jadrana – hrvatskog i talijanskog. Tijekom projekta četiri lučice (Strožanac, Špinut, Marina Dorica i Porto Baseleghe) su poboljšale svoj ekološki status, ugradnjom kemijsko-fizikalnih pročišćivača otpadnih voda, odnosno nabavom potrebne opreme za unaprjeđenje upravljanja otpadnim vodama.
Veliki doprinos realizaciji projekta dali su partneri, priznati međunarodni znanstvenici, predstavnici Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita, Instituta za oceanografiju i eksperimentalnu geofiziku iz Trsta te Sveučilišta u Ferrari, koji su obavili brojna biološka, kemijska i geofizička istraživanja na spomenutim projektnim lokacijama u Hrvatskoj i Italiji.
U svrhu realizacije predviđenih ciljeva projekta, Općina Podstrana je realizirala niz aktivnosti, od kojih bismo izdvojili nabavu opreme za dekontaminaciju morskog sedimenta uz ušće rijeke Žrnovnice i za ponovnu upotrebu istog u svrhu dohrane plaže. Radi se o vrsti brodice, jaružalu, koje će jaružati postojeći pijesak, mulj i šljunak s morskog dna koji će biti izravno prenesen na obalu. Obalno područje Općine Podstrana izloženo je utjecaju rijeke Žrnovnice koja donosi suspendirane čestice i otpadni materijal koji se taloži, a utječe i na područje obližnje lučice te ćemo jaružanjem pridonijeti i osiguravanju lakšeg i sigurnijeg pristupa brodovima. Nakon sušenja i izlaganja sedimenta utjecaju sunca, isti će se mikrobiološki dekontaminirati u dovoljnoj mjeri i biti pogodan za dohranu plaže.
Tijekom projekta nabavljena su i dva mobilna reciklažna dvorišta u svrhu smanjenja količine nerazvrstanog otpada na obalnom području Podstrane. Postavljeni su i paneli u svrhu podizanja ekološke svijesti mještana i posjetitelja Općine Podstrana kako bismo se što odgovornije odnosili prema našoj obali i održavali je čistom i urednom.
Tijekom projekta predstavnici Općine Podstrana su aktivno sudjelovali na konferencijama s predstavnicima značajnih institucija: Europske komisije, lokalnih, regionalnih i nacionalnih talijanskih i hrvatskih vlasti, ali i sa znanstvenicima, stručnjacima, istraživačima i drugim dionicima na temu relevantnih i aktualnih pitanja Plave ekonomije. Tijekom konferencija svim zainteresiranim posjetiteljima i predstavnicima međunarodnih medija predstavljen je projekt ECOMAP i Općina Podstrana. Podijeljeni su promotivni materijali Turističke zajednice Općine Podstrana u svrhu promidžbe Podstrane kao atraktivne turističke destinacije.
Projekt ECOMAP – Ekološki održivo upravljanje marinama i turističkim lukama, doprinosi cilju eko-ravnoteže i eko-učinkovitosti dijeljenjem novih vrsta planiranja za održivost luka i marina u talijanskom i hrvatskom Jadranskom moru kroz: inovativne metodologije, ulaganja u alate i malu infrastrukturu te obrazovanje osoblja i uključenih strana. Projekt je sufinanciran iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru programa prekogranične suradnje INTERREG ITALY-CROATIA.
Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Općine Podstrana.
Fotogalerija: